Ikgadējais apmaksātais atvaļinājums

Kāpēc izmantot ikgadējo atvaļinājumu?

Atvaļinājuma izmantošana ir būtiska darbinieku labbūtībai un vispārējas mentālas un fiziskas veselības uzlabošanai. Darba devēji, atbalstot atvaļinājuma izmantošanu, veicina ne tikai darbinieka individuālos profesionālos panākumus, bet arī uzņēmuma kopējos panākumus. Izmantot ikgadējo atvaļinājumu ir vērts, lai:

• Samazinātu stresa līmeni – regulāri atvaļinājumi var preventīvi palīdzēt pret paaugstinātu stresu, depresiju un izdegšanu;

• Paaugstinātu produktivitāti – atgriežoties darbā pēc ikgadējā atvaļinājuma, iespējams novērot paaugstinātu produktivitātes līmeni, rodot jaunus risinājumus dažādiem izaicinājumiem;

• Uzlabotu darba un privātās dzīves līdzsvaru – atvaļinājuma laiks var būt noderīgs, lai atiestatītu mūsu skatu par darbu un privāto dzīvi, veltot vairāk laika sev, saviem līdzcilvēkiem un atpūtai;

• Uzlabotu fizisko un mentālo veselību – ilglaicīga pārslodze rada veselības problēmu risku. Regulāri atvaļinājumi ir būtiski veselīga dzīvesveida saglabāšanai.

 

Atvaļinājuma piešķiršana

Darbiniekam ikgadējais apmaksātais atvaļinājums pienākas katru gadu, par darbinieka individuālo darba gadu (darbinieka individuālais darba gads sākas darba līguma noslēgšanas datumā un noslēdzas nākamā gada attiecīgajā datumā un mēnesī).

Laikā, kas dod tiesības uz ikgadējo atvaļinājumu, ieskaita:

• Laiku, kad darbinieks ir bijis darba attiecībās un faktiski veicis savus darba pienākumus;

• Laiku, kad darbinieks ir bijis darba attiecības, bet darba pienākumi nav veikti attaisnojošu iemeslu dēļ (piemēram, darbnespēja, grūtniecības un dzemdību atvaļinājums u.tml.).

Ja darbinieks ikgadējo apmaksāto atvaļinājumu nevar izmantot pārejošas darbnespējas dēļ, darbiniekam un darba devējam vienojoties, atvaļinājumu ir tiesības pārcelt un izmantot citā laikā vai pagarināt par darbnespējas periodu.

Darba devējam, piešķirot ikgadējo apmaksāto atvaļinājumu, jāvadās pēc uzņēmuma normālas darba gaitas nodrošināšanas nepieciešamības, pēc iespējas ņemot vērā darbinieka vēlmes. Darba devējam ir pienākums nodrošināt un kontrolēt, lai darbinieks ik gadu izmanto garantēto ikgadējo apmaksāto atvaļinājumu.

 

Atvaļinājuma ilgums

Saskaņā ar Darba likumu atvaļinājums nedrīkst būt īsāks par 4 kalendārām nedēļām (no kurām 20 ir darba dienas un 8 ir brīvdienas (sestdienas un svētdienas), kopā 28 kalendārās dienas) gadā. Vienā darba mēnesī darbinieks uzkrāj ~1.67 atvaļinājuma darba dienas (20 darba dienas dalot ar 12).

Atvaļinājuma laikā laikā nav ieskaitāmas svētku dienas. Ja ikgadējā atvaļinājuma laiks iekrīt svētku dienā, darbinieka atvaļinājums tiek pagarināts par svētku dienu skaitu.

Ja darbinieks pie darba devēja bijis nepārtraukti nodarbināts ne mazāk kā 6 mēnešus, darbinieks var prasīt ikgadējā atvaļinājuma piešķiršanu pilnā apmērā. Vienojoties ar darba devēju, to var piešķirt arī ātrāk, taču viena no atvaļinājuma daļām nedrīkst būt īsāka par 2 nepārtrauktām kalendārām nedēļām (14 kalendārām dienām). Tas nozīmē, ka darba devējs var piešķirt 2 atvaļinājuma nedēļas vai arī visu gadam paredzēto atvaļinājumu.

Personām, kuras ir jaunākas par 18 gadiem (piemēram, nodarbinātas skolēnu vasaras brīvlaikā), piešķir 1 mēnesi ilgu ikgadējo apmaksāto atvaļinājumu.

 

Atvaļinājuma nauda

Piešķirot atvaļinājumu, darba devējs izmaksā darbiniekam vidējo izpeļņu par laiku, kad darbinieks atrodas atvaļinājumā.

Mēneša vidējo izpeļņu aprēķina, dienas vidējo izpeļņu reizinot ar mēneša vidējo darba dienu skaitu pēdējos sešos kalendāra mēnešos (saskaitot darba dienas pēdējos 6 kalendāra mēnešos un šo kopsummu dalot ar 6). Atvaļinājuma naudu aprēķina, dienas vai stundas vidējo izpeļņu (no darba algas un darba līgumā noteiktajām piemaksām un prēmijām) reizinot ar darba dienu vai stundu skaitu atvaļinājuma laikā.

Darba likums nosaka, ka atvaļinājuma nauda kopā ar darba samaksu par laiku līdz atvaļinājumam ir izmaksājama dienu pirms darbinieks sāk izmantot tam piešķirto atvaļinājumu, taču darbiniekam ir tiesības rakstveidā prasīt darba devējam atvaļinājuma naudas izmaksu pārcelt ne vēlāk kā uz nākamo darba samaksas reizi.

 

Atlīdzība par neizmantoto atvaļinājumu

Atvaļinājuma atlīdzināšana naudā pieļaujama tikai gadījumā, kad darba tiesiskās attiecības tiek izbeigtas un darbinieks ikgadējo apmaksāto atvaļinājumu nav izmantojis. Darba devējam ir pienākums izmaksāt atlīdzību par visu periodu, par kuru darbinieks nav izmantojis ikgadējo apmaksāto atvaļinājumu.