Autortiesību likums nosaka autora aizsargājamus darbus (4. pants):
Autortiesību objekts neatkarīgi no izpausmes formas un veida ir šādi autoru darbi:
- literārie darbi (grāmatas, brošūras, runas, datorprogrammas, lekcijas, aicinājumi, ziņojumi, sprediķi un citi līdzīga veida darbi);
- dramatiskie un muzikāli dramatiskie darbi, scenāriji, audiovizuālu darbu literārie projekti;
- horeogrāfiskie darbi un pantomīmas;
- muzikālie darbi ar tekstu vai bez tā;
- audiovizuālie darbi;
- zīmējumi, glezniecības, tēlniecības un grafikas darbi un citi mākslas darbi;
- lietišķās mākslas darbi, dekorācijas un scenogrāfijas darbi;
- dizaina darbi;
- fotogrāfiskie darbi un darbi, kas izpildīti fotogrāfijai līdzīgā veidā;
- celtņu, būvju, arhitektūras darbu skices, meti, projekti un celtņu un būvju risinājumi, citi arhitektūras darinājumi, pilsētbūvniecības darbi un dārzu un parku projekti un risinājumi, kā arī pilnīgi vai daļēji uzceltas būves un realizētie pilsētbūvniecības vai ainavu objekti;
- ģeogrāfiskās kartes, plāni, skices, plastiskie darbi, kas attiecas uz ģeogrāfiju, topogrāfiju un citām zinātnēm;
- citi autoru darbi.
Nodokļu piemērošanai izšķir šādus autoratlīdzības saņemšanas veidus:
- autortiesību mantiniekam un citu autortiesību pārņēmējam izmaksātās autoratlīdzības;
- autoratlīdzības, ko izmaksā kolektīvā pārvaldījuma organizācijas;
- autoratlīdzības, ko izmaksā personām, kam nav reģistrēta saimnieciskā darbība;
- autoratlīdzības, ko izmaksā personām, kam ir reģistrēta saimnieciskā darbība.
Autortiesību mantiniekam un citu autortiesību pārņēmējam izmaksātajām autoratlīdzībām, kā arī autoratlīdzībām, ko izmaksā kolektīvā pārvaldījuma organizācijas, iedzīvotāju ienākuma nodokli (IIN) izmaksas brīdī ietur autoratlīdzības izmaksātājs, šādam ienākumam nepiemēro valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas (VSAOI).
Autoratlīdzībai, ko izmaksā personām, kam nav reģistrēta saimnieciskā darbība, autoratlīdzības izmaksātājs ietur 25% nodokli. Ieturētais nodoklis sastāv no 20% IIN un 80% VSAOI. Autoratlīdzības izmaksātājs iesniedz paziņojumu par fiziskajai personai izmaksātajām summām ar ienākuma veida kodu “1061” līdz nākamā mēneša 15. datumam un samaksā nodokli līdz 23. datumam.
Šādai autoratlīdzībai nepiemēro:
- faktiskos vai nosacītos izdevumus;
- IIN atvieglojumus (piemēram, neapliekamo minimumu vai atvieglojumu par apgādājamiem).
Pārejas periods, kurā autoratlīdzības saņēmējiem ir iespēja maksāt nodokļus, nereģistrējoties kā saimnieciskās darbības veicējiem, ir pagarināts līdz 2024. gada beigām.
Ja autoratlīdzība saņemta ārvalstīs vai no cilvēka, kam nav pienākums ieturēt nodokli, izmaksājot ienākumu, autoratlīdzības saņēmējs līdz nākamā gada 28. februārim iesniedz VID Elektroniskās deklarēšanas sistēmā (EDS) autoratlīdzības saņēmēja deklarāciju un samaksā nodokli līdz 23. jūnijam.
Autoratlīdzībai, ko izmaksā personām, kam ir reģistrēta saimnieciskā darbība, nodokļus aprēķina un maksā autoratlīdzības saņēmējs. Tādā gadījumā autoratlīdzības izmaksātājs iesniedz VID paziņojumu par fiziskajai personai izmaksātajām summām līdz nākamā gada 1. februārim ar ienākuma veida kodu “2007”, neieturot nodokli. Autoratlīdzības saņēmējs, kam ir reģistrēta saimnieciskā darbība, var izvēlēties maksāt nodokļus vispārējā nodokļu maksāšanas režīmā (IIN + VSAOI) vai kā mikrouzņēmumu nodokļa maksātājs. Mikrouzņēmumu nodokļa maksātājs var izvēlēties automatizēt savus nodokļus ar saimnieciskās darbības ieņēmumu (SDI) kontu.